В травні українцям призначатимуть субсидії на новий період – з 1 травня 2023 р. до 30 квітня 2024 р. Але наявність боргів за комірне є перепоною для цього. Отже, квітень – останній місяць, коли треба їх погасити або реструктурувати. Який обсяг боргу позбавляє права на субсидію, куди і з чим звертатися по реструктуризацію,?
Як субсидія залежить від боргу?
На початку зими кількість сімей, що отримували субсидії, складала 2,3 млн. Враховуючи те, що українці під час війни тільки втрачають платоспроможність, далі варто чекати тільки на збільшення.
У той же час зростають і борги за комірне. Зараз офіційна статистика щодо їхніх обсягів є закритою. Але у лютому, без урахування боргів за спожиту електроенергію та боргів на тимчасово окупованих територіях, за даними Мінрегіону вони складали 37,5 млрд грн.
Примусове стягнення комунальних боргів на час дії воєнного стану зараз законодавчо заборонене. Але у порядку призначення субсидій є норма, яку під час війни не чіпали. Субсидію не призначають, якщо:
- обсяг заборгованості перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів – 680 грн;
- прострочка складає понад три місяці;
- строк позовної давності заборгованості не минув, тобто до трьох років.
Зазначимо, що у бюджеті на 2023 р. витрати на субсидії передбачили на рівні 37,87 млрд грн, і ця сума на 9% менша, ніж у 2022 р. Урізати кількість отримувачів – робочий спосіб на цих витратах зекономити.
Субсидії на новий період перепризначатимуть у травні, і українців попереджають: протягом квітня або сплачуйте, або реструктуруйте. Інакше виплат не буде. Стан заборгованості аналізують органи соцзахисту населення.
Які умови реструктуризації?
З 2003 р. діє закон про реструктуризацію, де прописані її загальні умови. Він стосується квартплати, плати за ЖКП, спожиті газ та електроенергію.
Загальні правила, що встановлює закон про реструктуризацію та її порядок:
- Договір між громадянами та постачальниками укладають про щомісячне рівномірне погашення заборгованості. Проте за типовим договором, людина може достроково сплатити борг або його частину ;
- Є обмеження щодо щомісячної суми виплати. Для працюючих громадян вона не може бути більшою за 25% доходу, для пенсіонерів та отримувачів соцдопомоги – не більше 20% доходу;
- Термін договору має бути до 60 місяців. Але його можуть подовжити, якщо доходу не вистачає для повного погашення. Пролонгація, вже за порядок, який узгодив Кабмін. Відбувається за заявою отримувача послуг;
- В разі зміни доходу, тарифів, кількості зареєстрованих у приміщення, постачальник послуг має проводити перерахунок заборгованості на вимогу боржника;
- За прострочення виплат за договором про реструктуризацію нараховується пеня – 0,01% від боргу на день. Розмір за кожен день мають визначити у договорі, але він не може бути більшим за суму боргу. Також це має стосуватися випадків, коли людина вчасно отримує зарплату, пенсію, стипендію та інші виплати, з яких складається її дохід. Але з березня минулого року Кабмін постановою №206 скасував нарахування та стягнення штрафів та пені на заборгованість за ЖКП, а також заборонив відключати споживачів за несплату. Ці умови діють протягом воєнного стану.
Договір про реструктуризацію не позбавляє права на субсидію. По неї можна звертатися, і з цього року призначенням та виплатою опікується вже Пенсійний фонд. Договір про реструктуризацію, чи кілька договорів, бо вони укладаються з кожним постачальником послуг, якому заборгували, додають до заяви про призначення субсидії та декларації про доходи та витрати.
Терміни призначення субсидії, якщо боржник уклав договір про реструктуризацію, залежать від того, коли саме він це зробив:
- якщо договір укладено (або борг сплачено, або борг оскаржено у суді) протягом двох місяців після того, як людині відмовили у субсидії. Субсидію мають призначити з початку періоду. Тобто, якщо укласти договір до кінця червня, можна отримати субсидію з травня;
- якщо договір укладено (або борг сплачено, або борг оскаржено у суді) через два місяці після того, як людині відмовили у субсидії. Субсидію призначать з того місяця, коли людина подає заяву та декларацію.
Якщо ж людина перестає виконувати свої зобов’язання за договором про реструктуризацію, субсидію перестануть виплачувати наступного місяця. Поновити виплату можуть протягом сезону наступного місяця після того, в якому людина знову почне виконувати зобов’язання.
Які особливості реструктуризації боргу за газ та електроенергію?
Загальні правила прописані у законі та порядку, але також є постанови НКРЕКП: щодо правил постачання природного газу, типового договору про постачання газу та про правила роздрібного ринку електроенергії. Там є важливі для реструктуризації деталі.
Газ. Згідно із постановами, у постачальника газу є право, а не обов’язок укласти угоду про реструктуризацію. Споживач-боржник може звернутися до постачальника із заявою про графік погашення боргу. Це графік оформлюють окремим договором про реструктуризації. Але є вимоги щодо термінів графіку: його можуть скласти не більше, ніж на 12 місяців. Також на додачу до заяви компанія має право вимагати довідки про неплатоспроможність.
Електроенергія. Договір про реструктуризацію компанія та споживач укладають за взаємною згодою. Графік погашення боргу буде додатком до договору.
І випадку сплати і за газ, і за електроенергію, якщо графік погашення відсутній або якщо в платіжці не буде вказано період, за який людина сплачує, постачальники можуть зараховувати гроші на погашення боргів, починаючи із найдавніших.
Які документи і куди треба подавати?
Базовий набір документів для оформлення договору про реструктуризацію, окрім заяви:
- паспорт;
- ідентифікаційний код;
- документи про право власності чи право на користування житлом (свідоцтво про приватизацію, договір купівлі-продажу, витяг з реєстру прав власності на нерухомість, договір про оренду чи найм);
- довідка про доходи з податкової (можуть затребувати довідки про доходи усіх повнолітніх зареєстрованих).
В разі боргу щодо комуналки, звертаємося до водоканалу (холодна вода та водовідведення), компанії-газопостачальника (газ), теплокомуненерго (опалення та гаряча вода), центру обслуговування клієнтів енергетичної компанії (електроенергія), житлово-експлуатаційної компанії, управляючої компанії, ОСББ (квартплата). Отже, зкожним постачальником має бути окремий договір. В такому разі треба збалансувати розмір регулярних виплат так, щоб не вийти за окреслені законом обсяги щомісячних виплат.
"В будь-якому випадку боржнику для укладення договору треба буде надати довідку про доходи від податкової, - нагадує адвокат Ростислав Кравець. - Також треба кожній компанії показати суму заборгованості перед кожним з постачальників (тобто платіжки із боргом, - авт.). І пропорційно треба буде розбити суму виплат у кожному договорі про реструктуризацію, аби загальна сума щомісячних виплат не перевищувала чверть доходу".
Також правник уточнює, що для мешканців тимчасово окупованих територій та територій у зоні бойових дій, які мають борги, питання реструктуризації зараз неактуальне.
"Вважаю, що із питанням про реструктуризацію та погашення боргів треба зачекати до звільнення та завершення бойових дій, - каже Кравець. - Поки що їм ніякі санкції не загрожують, бо на них діє мораторій".
Раніше "Ми - Україна" розповідав про умови призначення субсидій, а також з'ясовував, які тарифи та на скільки можуть підвищити під час війни.