Як отримати компенсацію за знищене житло через спецрахунок та сертифікат: інструкція

Як отримати компенсацію за знищене житло через спецрахунок та сертифікат: інструкція

Компенсація за знищене житло передбачена профільним законом, який набрав чинності 22 травня. Як саме її рахують та що треба для отримання? Розбираємо порядок, який 30 травня узгодив Кабмін.

Різні види компенсації

Закон про компенсацію за знищене та пошкоджене внаслідок російської агресії житло приділяє більшу уваги саме першим випадкам: виплатам за повністю зруйноване.

Порядок допомоги в разі пошкодження Кабмін узгодив наприкінці квітня. Всі основні позиції "Ми – Україна" розглядав у двох публікаціях: про те, як саме держава виплачуватиме кошти за програмою "єВідновлення", та про те, як власнику пошкодженого житла зареєструвати його, бо гроші дадуть тільки за ту нерухомість, що є в реєстрі.

Хоча порядок компенсації за пошкоджене житло набрав чинності нещодавно, уряд вже встиг двічі принципово виправити умови. По-перше, зменшили максимальну суму виплат: з 500 тис. до 200 тис. грн. По-друге, передбачили можливість подавати документи не тільки онлайн через "Дію", а й офлайн через ЦНАПи, органи соцзахисту та нотаріусів.

Умови компенсації саме за знищене житло також можуть і будуть змінюватися. Але зараз отримали базові.

Вони стосуються виплат у двох варіантах:

  • через спецрахунки за знищені будинки садибного типу, садові або дачні;
  • у вигляді сертифікату на придбання нового житла для власників квартир в обов’язковому порядку, для власників приватних будинків – за бажанням.

Що має зробити власник житла?

Для компенсації власнику (співвласникам кожному окрему або одному співвласнику за всіх за згоди решти) треба подати заяву в один із двох способів:

  • онлайн. Зробити це можна через "Дію", скориставшись послугою "Компенсація за знищене житло". Перед тим треба відкрити у одному з банків, із якими Мінцифри уклало договір про взаємодію, рахунок із спецрежимом використання. Подаючи заявку треба мати номер рахунка за стандартом IBAN. Треба буде додавати необхідні документи за запитами, які надходитимуть у додаток;
  • офлайн. У паперовій формі заяву можна подавати через ЦНАПи, органи соцзахисту або нотаріусів. Саме вони заповнять заяву через "Дію", роздрукують примірник для власника із реєстраційним номером та цифровим кодом.

Згідно із законом, до заяви треба додати такі копії документів, які залежать від типу нерухомості та форми власності:

  • про право власності, якщо об’єкт не внесений до Держреєстру речових прав на нерухоме майно. Це в тому разі, коли знищено квартиру чи приватний будинок;
  • про право на виконання будівельних робіт, якщо об’єкту немає у Єдиній системі у сфері будівництва. Це в тому разі, якщо знищено приватний будинок, який будувався;
  • про знищений об’єкт будівництва, якщо знищено приватний будинок або багатоквартирний, які були у стадії будівництва: про підтвердження придбання неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, про інвестування чи фінансування будівництва та про сплату грошей за об’єкт, якщо йдеться про квартиру у недобудованому домі;
  • про підтвердження членства у житлово-будівельному чи житловому кооперативі та про викуп об’єкту, якщо нерухомість була у кооперативі;
  • про право на спадщину, якщо заяву подають спадкоємці;
  • про пріоритетне право на отримання компенсації. За законом воно є у учасників бойових дій, мобілізованих без статусу УБД, багатодітних сімей, осіб з інвалідністю першої та другої груп.

За законом, у тому разі, якщо необхідні документи втрачено, можна звернутися до Комісії, яка розглядає питання про компенсацію, по сприяння у отриманні документів.

Копії документів у паперовій формі людина завірить особистим підписом, у електронній – цифровим. За кожний знищений об’єкт має бути окрема заява та свій пакет документів.

Від людей, які отримують компенсацію, держава вимагатиме ще двох дій:

  • коли гроші або надійдуть на спецрахунок, або зарахують продавцю нерухомості (якщо це виплата через сертифікат), людина відступає державі своє право позиватися до росії про відшкодування збитків. Про це з кожним укладатимуть окремий договір за типовою формою;
  • треба зареєструвати припинення права власності на нерухомість. Ця інформація має відображатися у Держреєстрі прав на нерухоме майно. Зареєструвати припинення за законодавством можна через реєстратора або нотаріуса.

Заяву та документи на компенсацію власники знищеного житла подаватимуть через "посередників" – "Дію", ЦНАПи, нотаріусів. Розглядати їх та призначати виплати будуть Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомості. Примірне положення про них Кабмін узгодив 19 травня. Ці Комісії діятимуть при виконкомах місцевих рад, військових або військово-цивільних адміністраціях населених пунктів. Саме там визначатимуть розмір компенсації.

Як рахуватимуть розмір компенсації?

Якщо виплати на капітальний або поточний ремонт пошкодженого житла обмежений 200 тис. грн, розмір компенсації за знищене житло ані законом, ані порядком поки ще не обмежували.

Для Комісії, яка обчислюватиме остаточну суму, навели обов’язкову для використання формулу та необхідні до неї коефіцієнти.

Розмір компенсації за квартиру рахують шляхом перемноження таких показників та коефіцієнтів:

  • показник вартості одного квадратного метра житла на вторинному ринку по країні. Кабмін визначив його на рівні 36 422,33 грн;
  • регіональний коефіцієнт. Залежить від регіону та враховує відмінність цін у них. Діапазон від 0,5 у більшості районів в областях до 2 у Печерському, Шевченківському та Голосіївському районах Києва. У порядку ці коефіцієнти є у додатку 3;
  • коефіцієнт за кількістю кімнат. Враховує різницю між вартістю квадратного метра в залежності від кількості кімнат. Однокімнатні квартири – коефіцієнт 1,0261, двокімнатні – 0,9307, трикімнатні та більше – 0,9096. Вони містяться у додатку 4 до Порядку;
  • коефіцієнт в залежності від року будівництва нерухомості: до 1917 р. – 1,22, з 1918 по 1990 роки – 0,69, з 1991 року – 1,03 (додаток 5);
  • площа знищеного житла.

Розмір компенсації за знищений будинок рахують перемноженням:

  • вартості квадратного метру у індивідуальних будинках на вторинці. Кабмін визначив її на рівні 22197,14 грн;
  • регіонального коефіцієнту. Він враховує різницю цін на квадрат у регіонах у індивідуальних будинках. Представлений у додатку 6 до порядку і коливається у діапазоні від 0,5 (Донецька, Сумська, Черкаська, Чернігівська області) та 2,481 (Київ);
  • площі житла.

У компенсації можуть передбачити вартість земельної ділянки, на якій розташоване нове житло. Але все одно треба уміститися у той розмір, який вийде за формулою.

Базовий принцип: розмір компенсації не може бути меншим за вартість спорудження житла тієї ж самої площі та з урахуванням місцезнаходження.

Вартість спорудження житла рахують перемноженням площі житла у метрах квадратних та опосередкованої вартості в регіоні. Це показники, які затверджує Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури станом на дату виплати компенсації.

За власними розрахунками. Авторка розрахувала потенційний розмір компенсації, який отримала б за двокімнатну квартиру (50,4 кв. м) у панельній дев’ятиповерхівці ("чеський" проект) у Деснянському районі Києва. Вийшло, що 1 363 925 грн або $36 945. Вартість спорудження житла, якщо відштовхуватися від показників, має бути 1 193 421 грн або $32 327. Для порівняння, за аналогічні квартири продавці просять від $38 000.

Нове житло замість знищеного

Власники будинків можуть отримати компенсацію грошима на спецрахунок. Витрачати їх можна самостійно або замовлюючи товари та роботи у продавців та виконавців. Продавці будматеріалів та виконавці робіт мають бути учасниками програми компенсацій. Тобто мають подати заяву на приєднання до неї засобами порталу "Дія".

Це генпідрядники з будівництва, вентиляції, теплопостачання та водопроводу, підрядники з електрики, теслярських, бетонних робіт, архітектори, продавці скла, фарб, шпалер, будматеріалів та товарів для дому та т. ін. Процедура схожа на ту, що маємо за програмою "єВідновлення".

Спецрахунок неможна поповнювати, з нього неможна знімати готівку. Кошти на нього йдуть через Ощадбанк. Це якщо людина за рахунок компенсації збирається будувати нове житло.

Якщо людина купує готове житло за рахунок сертифікату, виконавцем програми буде вже "Укрпошта". Шляхом такого фінансування можна придбати житло будь-якого типу у будь-якому регіоні, окрім тих, де ведуться бойові дії чи на ТОТ.

Житловий сертифікат, після узгодження суми компенсації Комісією, згенерується та буде міститися у Реєстрі пошкодженого та знищеного майна. У ньому будуть:

  • дані про отримувача;
  • інформація про пріоритетне право на отримання, якщо воно є;
  • сума компенсації;
  • реєстраційний номер сертифіката;
  • відомості про рішення Комісії;
  • відомості про знищене житло;
  • QR-код для розпізнавання даних.

Отримувач сам шукає нове житло, домовляється із продавцем. До речі, сплата усіх податків та зборів при придбанні – це не за кошти компенсації, а за рахунок покупця. Так сама як і доплата вартості нового житла, якщо вона вища за суму компенсації.

Знайшовши новий об’єкт, отримувач має звернутися до "Укрпошти" із зверненням про фінансування та обрати спосіб фінансування: через нотаріуса, ЦНАП, орган соцзахисту чи засобами "Дії".

У зверненні треба вказати:

  • адресу, площу та кількість кімнат у новому житлі;
  • попередньо узгоджену ціну;
  • номер, дату та суму, що зазначені у житловому сертифікаті;
  • контактні дані: номер телефону, поштову та електронну адресу.

Подати звернення про фінансування можна через ЦНАП, нотаріуса, орган соцзахисту.

Звернення фіксується у Реєстрі пошкодженого та знищеного житла. Раз на п’ять днів "Укрпошта" звернення розглядає у порядку черговості. Коли видає дозвіл на фінансування, це фіксується у Реєстрі. Підтвердження дійсне протягом 30 днів. На цей час гроші на компенсацію резервують.

Протягом цього часу покупець та продавець нерухомості оформлюють договір у нотаріуса. Якщо це об’єкт майбутнього будівництва, нотаріус перевіряє продавця: чи є проти нього справи про банкрутство, чи не здійснюється ліквідація, чи є в нього право на будівництво.

Саме під час посвідчення договору, нотаріус перевіряє, чи зареєстрував власник знищеного житла припинення права власності на нього.

Договір про придбання житла за сертифікатом має особливості. У документі їх мають відобразити, і там зазначають, що:

  • протягом п’яти років придбану нерухомість неможна відчужувати. Це прописано у законі. Мораторій не стосується тільки передачі у спадок;
  • протягом п’яти днів продавцю нерухомості перераховує кошти виконавець програми – "Укрпошта".

Потім інформацію про використання сертифікату "Укрпошта" вносить до Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Якщо вартість нового житла вища за суму у сертифікаті, держава її не покриває. Це вже за рахунок покупця. Якщо вартість нижча, різницю дадуть, але згодом. І за законом, і за порядком її покриватимуть за рахунок відшкодування від агресора – росії.

Вимоги закону

Нагадаємо, що за законом про компенсацію, її видаватимуть за:

  • квартири;
  • житлові приміщення у будівлі;
  • будинки садибного типу;
  • садові та дачні будинки;
  • об’єкти будівництва, якщо зведені несучі конструкції та зовнішня огорожа, щодо яких є право на виконання будівельних робіт;
  • складові частини об’єктів будівництва, зокрема квартири в домі, де були несучі конструкції, зовнішня огорожа та на будівництво яких був дозвіл.

Не можуть отримати компенсацію особи із санкційних списків, із судимістю за  злочини проти нацбезпеки та їхні спадкоємці.

За цим порядком не компенсують знищене в Криму та ОРДЛО житло, тобто за те, яке на час введення воєнного стану було на окупованих територіях.

Подати заяву на компенсацію можна протягом трьох років після завершення воєнного стану. Призначають кошти у межах бюджетних асигнувань. Тобто навіть якщо заяву оформлено, документи подані, на фінальному етапі все залежить від наявності у держави грошей. Якщо їх не буде отримувача попереджають про зупинення розгляду. Коли з’являться – про поновлення. Про наявність та відсутність грошей на небюджетному рахунку у Казначействі має давати на своєму сайті Мінінфраструктури.

Раніше "Ми - Україна" детально розповідав про вимоги та умови закону про компенсацію знищеного та пошкодженого житла.

Головне