З 1 жовтня стартує опалювальний сезон на який призначається субсидія. Кому її не нарахують автоматично, до кого та із чим звертатися для призначення, що впливає на цю грошову допомогу у 2023 році, розбирався "Ми – Україна".
Кому треба знову звертатися по субсидію?
Субсидія призначається на опалювальний період (з 1 жовтня по 30 квітня) та на неопалювальний період (з 1 травня по 30 вересня). Якщо оформлена раніше, у кожному наступному сезоне її перепризначають автоматично, але не усім отримувачам.
Раз на рік особисто звертатися по допомогу повинні ті, хто отримує її на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо.
Автоматично на наступний період субсидію її також не призначають домогосподарствам:
- у складі яких є особи без доходу чи сукупний середньомісячний дохід яких менший за мінімальну зарплату. Але з винятками для студентів, зареєстрованих безробітних, пенсіонерів, тих, хто отримує допомогу з інвалідності, допомогу особам, що досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсію, допомогу при народженні (усиновленні), надавачів соцдопомоги, полонених. Також мають перепризначати автоматично, якщо за особу сплачено ЄСВ не нижче за мінімальний протягом кварталу, тобто не менше 4422 грн за квартал;
- які отримують допомогу за місцем проживання як внутрішньо переміщені особи;
- які мають у своєму складі задекларованих осіб або осіб, які зареєстровані, але фактично не проживають;
- які орендують житло.
Скасувати призначену субсидію можуть в разі непогашеного боргу за комуналку, який утворився протягом трьох місяців на суму понад 680 грн. Оформити її знову можна або після сплати боргу, або після реструктуризації боргу. "Ми – Україна" розповідав, куди і з чим звертатися по реструктуризацію, які послаблення діють під час воєнного стану.
Як перевірити, чи призначена субсидія?
Формально можна перевірити онлайн за даними реєстру отримувачів субсидій на сайті Мінсоцполітики. Пошук відбувається за адресою, і паспортні дані не треба вказувати. Але є застереження, що інформація актуальна станом на грудень 2022 р.
З початку цього року питання субсидій перейшло до Пенсійного фонду. Тому запитати можна особисто у територіальному відділенні Фонду. А онлайн шукати інформацію – на вебпорталі електронних послуг ПФУ. Треба відкрити особистий кабінет за допомогою кваліфікованого електронного підпису. (КЕП можна згенерувати в "Дії"). Інформацію щодо субсидій треба шукати у рубриці "Мої повідомлення".
Якщо субсидію автоматично не призначили чи вона знадобилася вперше, треба подавати документи.
Що потрібно для призначення субсидії?
Стандартний набір документів на отримання субсидії: паспорт, заява, декларація про доходи. Можуть знадобитися довідки про доходи, інформацію про які ПФУ не може отримати. Але загалом перелік документів у нормативці не є вичерпним, запитати можуть про будь-які необхідні додаткові.
Треба зауважити, що в разі звернення після реструктуризації боргу за комуналку, потрібна копія відповідного договору. Якщо звертається орендар – копія договору про оренду. Якщо ВПО – відповідна довідка, і від особи з таким статусом не мають вимагати договір про оренду житла.
Офлайн субсидію оформляють у структурних підрозділах ПФУ, у виконкомах місцевих рад. Документи також можна відправити поштою. Але влітку запустили експериментальний проект із швидкого оформлення субсидії онлайн, тільки на підставі заяви, зокрема через вебпортал ПФУ.
Якщо подаватися на субсидію через вебпортал ПФУ, тоді алгоритм такий:
- зайти на сайт, авторизуватися за допомогою КЕП;
- в особистому кабінеті обрати розділ "Комунікації з ПФУ", опцію "Заява на житлову субсидію чи пільгу", а слідом опцію "Заява про призначення та надання житлової субсидії за експериментальним проектом";
- з'явиться форма заяви. В ній треба вказати паспортні дані, податковий номер, адресні дані, унікальний номер з Єдиного державного демографічного реєстру (отримуємо або в ЦНАПі, або у Державній міграційній службі), дані про членів домогосподарства (ПІБ, серію і номер паспорту, податковий номер, дату народження), реквізити банківського рахунку у форматі IBAN;
- в разі необхідності, можна додати відскановані копії документів (зокрема, довідки ВПО, договору оренди, договору про реструктуризацію боргу), скориставшись опцією "Додати файл";
- дати дозвіл на обробку персональних даних, клінкнути на позначку "Сформувати заяву", перевірити її, клікнути "Підписати та відправити".
Статус цього звернення буде відображатися у відповідному розділі в особистому кабінеті на вебпорталі.
За результатами можуть схвалити заявку або відмовити. Відмова має бути обґрунтована і з зазначеним порядком оскарження. Тобто податися на субсидію можна буде знову.
Які вимоги до отримувачів субсидій?
Площа житла. За загальними правилами субсидію не призначають на житло із площею понад 130 кв. м для квартир та 230 кв. м – для будинків. Виключення діють для дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, де проживає троє та більше дітей. Не мають відмовляти, якщо на житло оформлені два та більше окремих рахунки для оплати ЖКП, якщо кожен вписується у вимоги до площі. Також обмеження не діє для житла, яким забезпечили за рахунок державного чи місцевого бюджету чи благочинних організацій.
Дохід. Якщо витрати на ЖКП менші за 15% середньомісячного доходу на одного члена сім'ї, субсидія не передбачена. Для розрахунку виплати беруть дохід двох кварталів календарного року. Яких саме кварталів – залежить від того, коли за субсидією звертаються:
- якщо субсидія призначається з початку неопалювального сезону, враховують доходи за третій та четвертий квартал попереднього року;
- якщо субсидія призначається з початку опалювального сезону – доходи за перший та другий квартали поточного року;
- якщо субсидія призначається протягом сезону, опалювального чи неопалювального, – за два квартали перед місяцем звернення.
Зараз діє узагальнений порядок розрахунку доходів для призначення будь-якої державної допомоги, у тому числі й субсидії. Згідно із ним до переліку доходів сім’ї включають:
- зарплату після сплати податку на доходи фізосіб;
- грошове забезпечення військовослужбовця;
- пенсію;
- стипендію;
- допомогу по безробіттю та інші виплати фондів соцстрахування;
- грошові перекази із-за кордону;
- задекларовані під час подання щорічної декларації доходи;
- доходи ФОПів із розрахунку одна мінімалка на місяць (6700 грн) для першої групи, дві – для другої, три – для третьої.
До доходу зокрема не включають:
- частину виплати при народженні і усиновленні дитини, яка виплачується разово (10 тис. грн);
- разову винагороду при присвоєнні статусу "Мати-героїня";
- держдопомогу дітям-сиротам, позбавленим опіки, над якими встановлено опіку чи піклування;
- допомогу ВПО на проживання та компенсацію їхніх витрат на тимчасове розміщення;
- компенсацію в межах послуги "муніципальна няня";
- соцдопомогу з надбавкою на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А чи особою з інвалідністю з дитинства першої групи підгрупи А;
- допомогу від міжнародних організацій (допомога ООН);
- аліменти;
- допомогу благодійників та на поховання;
- суми з бюджетів на придбання житла;
- кошти від продажу єдиного житла;
- грошове забезпечення та соцдопомога правоохоронцям, військовослужбовцям, прикордонникам, працівникам ЗСУ та інших законних військових формувань, які брали або беруть участь у відсічі російської агресії.
Який розмір субсидії?
Витрати на комуналку різні, субсидіант сплачує індивідуальний обов'язковий платіж за ЖКП, який залежить від доходу та кількості членів сім'ї. Хоча суми у кожного отримувача виходять різні, формула розрахунку саме обов'язкового платежу уніфікована.
Розмір обов'язкового платежу=коефіцієнт доходу сім'ї/базовий коефіцієнт доходу х 15%.
У ній враховують такі складові:
- коефіцієнт доходу домогосподарства. Середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім’ї відносно прожмітмінімуму станом на 1 січня року;
- базовий коефіцієнт доходу для субсидії. Це два прожитмінімуми, тобто коефіцієнт дорівнює 2;
- базова норма оплати за послуги – 15%.
Сума субсидії – це різниця між платою за комуналку в межах нормативів та розрахованим за формулою обов'язковим платежем домогосподарства.
Які нормативи враховують?
Субсидію надають у певних межах, з урахуванням нормативів, які діють для різних видів витрат, які вона покриває:
- квартплата. На площу житла з розрахунку 21 кв. м загальної на кожну особу плюс 10,5 кв. м на сім’ю;
- електроенергія. У будинку або квартирі без електроплит - 70 кВт/год плюс 30 кВт/год на кожного члена сім'ї, але не більше 190 кВт/год на місяць. За наявності електроплити та гарячого водопостачання - 110 кВт/год і по 30 кВт/год на кожного члена сім'ї, але не більше 230 кВт/год на місяць. За наявності плити та відсутності гарячого водопостачання - 130 кВт/год плюс 30 кВт/год на кожного члена сім'ї і не більше 250 кВт/год на місяць. Без електроплит, гарячої води, за наявності холодної води і газової колонки - 100 кВт/год плюс 30 кВт/год на кожного члена сім'ї і не більше 220 кВт/год на місяць;
- газ. За наявності газової плити і гарячого водопостачання - 3,3 куба на людину на місяць; за наявності плит і відсутності гарячої води - 5,4 куба; за наявності газової плити і газової колонки - 10,5 кубів на місяць;
- опалення. 0,0383 Гкал на 1 кв. м опалювальної площі. Індивідуальне опалення: 4 куба газу на квадратний метр площі в опалювальний сезон чи 30 кВт/год електроенергії на 1 кв. м;
- холодна вода. 2 куби на особу на місяць, якщо є гаряче водопостачання, та 3,6 куб. – якщо немає;
- гаряча вода. 1,6 куб. на місяць на особу;
- централізоване водовідведення: 3,6 куб. на особу на місяць.
Чому субсидію можуть не призначити?
Середньомісячний дохід на одного члена сім'ї та площа житла можуть передбачати виплату допомоги, але субсидію все одно не призначать чи не перепризначать у кількох випадках.
Транспортні засоби. Якщо у власності когось із членів сім'ї є випущений менше п'яти років тому (крім мопеда і причепа) чи більше одного, випущеного менше 15 років тому (крім мопеда і причепа). Не перешкода для субсидії – автівка зібрана самостійно, придбана на пільгових умовах, у власності батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу, прийомних батьків, багатодітних батьків, сімей, у складі яких є особа з інвалідністю першої чи другої групи внаслідок психічного розладу, дитина з інвалідністю підгрупи А чи особа з інвалідністю з дитинства першої групи підгрупи А.
Відсутність доходу у повнолітніх членів сім'ї чи дохід, менший за мінімальний (6700 грн на місяць). Виключення діє для студентів очної форми, офіційно зареєстрованих безробітних, отримувачів пенсій, стипендій, допомоги при народженні, допомоги особам з інвалідністю, допомоги на догляд за особою з інвалідністю, допомоги малозабезпеченій сім’ї, яку отримала особа, що втратила працездатність. Також, якщо за повнолітнього із доходом меншим за мінімальний буде сплачено мінімальний ЄСВ (1474 грн на місяць), на субсидію можна розраховувати.
Перебування за кордоном понад 60 днів повнолітнього члена сім'ї. Але субсидію мають призначити, якщо людина виїхала на лікування, навчання, у відрядження, щоб здійснювати догляд за дитиною до трьох років. Також не враховуються дні перебування за кордоном під час дії воєнного стану, та ще двох місяців після його завершення.
Разова витрата на суму понад 50 тис. грн протягом року перед призначенням чи перепризначенням субсидії. Допомоги не буде в разі купівлі землі, житла, нерухомості, будматеріалів, товарів довгострокового вжитку, оплати робот чи послуг (освітні, медичні, житлово-комунальні не рахуються). Але в субсидії не повинні відмовити, якщо протягом півроку перед покупкою нового житла було продано інше, яке було єдиним у власності.
Наявність боргів не тільки на суму понад 680 за комуналку, але й з виплати аліментів. Якщо неплатник аліментів заборгував виплату строком понад три місяці та включений до Єдиного реєстру боржників.
Наявність більше ніж одного житла у одного з членів сім'ї. Житло у гуртожитках не враховують. Також не є підставою для відмови отримане у спадщину пенсіонером, якщо не здається в оренду, успадковане чи отримане за рахунок бюджету дитиною-сиротою чи дитиною, позбавленою батьківського піклування. Не перепона для субсидії – наявність житла на тимчасово окупованих територіях і на лінії зіткнення; такого, що належить на праві спільної сумісної або часткової власності, розташоване в сільській місцевості, зруйноване або таке, що стало непридатним для проживання через війну.
Великий депозит чи купівля валюти у значній кількості кимось із членів сім'ї. Підстава для непризначення субсидії – депозит чи ОВДП на суму понад 100 тис. грн або придбання валюти на загальну суму в 50 тис. грн протягом року перед призначенням.
Субсидію не призначають та не перепризначають ще й у тому випадку, якщо раніше її надали в більшому ніж треба обсязі та отримувач не повернув надміру виплачене.
Під час неопалювального сезону кількість отримувачів субсидій, за підрахунками ПФУ, близько 600 тис. домогосподарств. Але в опалювальному сезоні 2023-2024 там очікують, що їх буде більше 2 млн. В бюджеті на наступний рік закладають витрати на субсидії в розмірі 49,9 млрд грн.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, які податкові зміни чекають на українців найближчим часом.