Кабмін запускає пілотний проект із спрощеного призначення субсидії. Учасники зможуть подавати просту форму заяви на неї онлайн чи офлайн. Також в уряді відкоригували сам порядок призначення та змінили його умови. Розбираємося, у суті експерименту та у інших змінах, які чекають на отримувачів субсидій.
Експеримент в бік спрощення
У чому суть? Кабмін запроваджує більш простий спосіб подаватися на отримання субсидії. Якщо зазвичай оформлюємо заяву та декларацію, тепер можна буде подавати тільки заяву у спрощеній формі різними способами, у тому числі онлайн. А заяву повного змісту плюс декларацію формуватиме вже Пенсійний фонд.
Термін дії експериментального проекту прямо не зазначають. Але вказують, що 25 квітня 2025 року Мінсоцполітики має подати свої пропозиції: що саме у ньому треба удосконалити.
Хто учасники? Особисто заявники субсидії. Це як громадяни України, так і іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають тут. Якщо вони подадуть і спрощену заяву, і звичайну разом із декларацією, то пріоритетними будуть ті документи, які ПФУ отримає раніше.
На що розповсюджується? Спрощену заяву можна подати на оплату житлово-комунальних послуг та придбання скрапленого газу, твердого і рідкого пічного побутового палива.
Куди подавати заяву? Спрощену форму можна подати:
- напряму у Пенсійний фонд (через електронний кабінет з електронним підписом або поштою);
- уповноваженим посадовим особам виконкому місцевої ради, військової адміністрації чи ЦНАПу особисто;
- засобами порталу "Дія" з накладеним електронним підписом.
Яка інформація потрібна? У спрощеній заяві (затверджена форма є у додатку до положення) треба вказати:
- серію і номер паспорта, податковий номер та дату народження заявника;
- осіб, які входять до складу домогосподарства: ПІБ, серію і номер паспорту, податковий номер, дату народження;
- адресу житла;
- назву банку, де відкрито рахунок для отримання субсидії, та номер рахунка за стандартом IBAN.
Також треба вибрати спосіб, у який ПФУ має повідомити про ухвалене рішення:
- через електронний кабінет на сайті ПФУ чи додаток "Дія";
- через електронний кабінет Єдиного вебпорталу електронних послуг;
- електронним повідомлення через один із месенджерів Viber, Telegram, WhatsApp (треба вказати номер мобільного). Цей варіант можливий тільки тоді, коли заява подається у паперовому вигляді.
Подаючи заяву через "Дію" можна написати її у довільній формі, але всі перелічені вище дані треба зазначити.
Більшість даних збиратиме ПФУ, куди переадресують усі заяви у спрощеній формі, що прийшли різними каналами. Дані там протягом п’яти днів збиратимуть через взаємодію із Державною міграційною службою, Мінюстом, Держприкордонслужбою, СБУ, Мінфіном, з власних баз. Але повний перелік джерел інформації ми наведемо нижче.
У ПФУ також мають шукати й потенційних отримувачів субсидій, які поки по неї не звернулися. Для цього збиратимуть дані з реєстрів: власних, демографічного, територіальних громад, соціального, та інших публічних. Потенційним отримувачам надсилатимуть пропозицію оформити виплату за допомогою Мінцифри, тобто у "Дію" чи на електронку.
Всю нову інформацію, яку під час експериментального проекту у ПФУ знайдуть про особу зі складу домогосподарства, додадуть до Єдиного соціального реєстру.
Як ухвалять рішення? Якщо зібраної інформації вистачить для оформлення субсидії, ПФУ надасть схвальну відповідь.
Але якщо буде замало, надасть обґрунтовану відмову із її причинами та порядком оскарження. Заявник зможе протягом 14 днів подати вже самостійно заповнені заяву та декларації, додати необхідні для уточнення документи. Це буде можливо і в електронній формі: потягом 14 днів і заява, і декларація будуть відкритими для редагування.
Якщо у субсидії відмовлять, а заявник не виправить документи протягом 14 днів, знову спрощену заяву зможе подати вже у наступному кварталі.
В разі схвалення, ПФУ сформує заяву та декларацію, що будуть остаточними остаточними, та на підставі них вже сформують виплатні документи.
Але субсидію можуть скасувати наступного місяця, як дізнаються про підстави для цього. Їхній перелік змінюється, і про додаткові розповімо нижче.
Бо новий спосіб оформити субсидію не вичерпується його описом. Заразом зміни підготовили й да загального порядку, який прописаний у постанові Кабміну №848.
Призначення та пролонгація субсидій
Обстеження. З грудня 2022 р. заяви про субсидії розглядає ПФУ. Зміни чекають у тому разі, якщо для рішення треба обстежити матеріально-технічні умови господарства. Акт про це складає посадова особа виконавчого органу, але відтепер це відбуватиметься за заявою громадянина. За технічної можливості її ПФУ передасть виконкому місцевої ради або військовій адміністрації. Там отримають копію цього документа та декларації сім’ї, а потім обстежуватимуть та складатимуть акт про це.
Дозвіл на передачу копій як самої заяви, так і декларації сім’ї про доходи та витрати, тепер буде у самому звернення про призначення субсидії. Його додають до форми.
Перепризначення. Зараз субсидії автоматично не призначають на наступний період, тобто подавати документи на отримання треба знову, у таких випадках:
- у складі сім’є є повнолітня особа, яка не має доходу, має недостатній дохід чи не сплачує ЄСВ. Із вимогами та виключеннями, про які нижче;
- кількість фактично проживаючих задекларованих чи зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих;
- при звернення за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне паливо. Їх тепер треба подавати щороку;
- якщо житло орендують.
Також у порядку прописано, що за призначенням на наступний період треба звертатися, якщо у складі сім’ї є внутрішньо переміщена особа. Але тепер формулювання буде інше. Звертатися треба у тому разі, якщо це робить сама внутрішньо переміщена особа за місцем фактичного проживання.
Терміни. Отримувачам субсидій, які живуть у населених пунктах, де органи соцзахисту через війну не можуть готувати виплачувати субсидії, у квітні минулого року прописали окремі формули розрахунків. Але вони діяли з обмеженням у часі, який вичерпано. Тепер їх пролонгують для неопалювального сезону до жовтня 2023, для опалювального – до квітня 2024 р.
Відмова у субсидії
Перелік випадків, в яких субсидію не призначатимуть, у порядку йде у пункті 14, та його теж піддають змінам. В більшості випадках – убік пом’якшення.
Житло. Зараз і надалі субсидія не передбачена, зокрема, для тих, у кого занадто велика площа житла: понад 130 кв. м для квартир та понад 230 кв. м для індивідуальних будинків. Проте із виключеннями для дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, де проживає троє та більше дітей. Не мають відмовляти, якщо на житло оформлені два та більше окремих рахунки для оплати ЖКП, якщо кожен вписується у вимоги до площі. Також обмеження не діє для житла, яким забезпечили за рахунок державного чи місцевого бюджету. До переліку виключень тепер додають ще йквартири та будинки, які придбані за рахунок благочинних організацій.
Авто. Ще одне пом’якшення застосують у зв’язку із наявністю у домогосподарства транспортного засобу. Привід субсидію не призначати – це наявність ТЗ, який випущено менше п’яти років тому, наявність більше одного ТЗ, який випущено менше 15 років тому. Виключення є й зараз, зокрема для самостійно зібраних автівок, придбаних на пільгових умовах, а також тих, що є у власності батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу. Тепер додають, що вимоги до ТЗ також не враховуватимуть, якщо вони у власності:
- прийомних батьків;
- багатодітних батьків;
- сімей, де троє дітей та більше;
- сімей, у складі яких є особи з інвалідністю з ураженням опорно-рухового апарату;
- сімей, у складі яких є особа з інвалідністю першої чи другої групи внаслідок психічного розладу;
- сімей, у складі яких є дитина з інвалідністю підгрупи А чи особа з інвалідністю з дитинства першої групи підгрупи А.
Дохід. Одне з табу при виплаті субсидії – це відсутність доходу у повнолітніх членів сім’ї. Тобто або повна відсутність, або менший за мінімалку (6700 грн) на місяць, або якщо протягом трьох місяців така людина сама чи за неї не сплачено мінімальний ЄСВ (22% від мінімалки – 1474 грн на місяць), або вони понад 60 днів перебували за кордоном.
Виключення є і в цьому випадку, зокрема, для студентів очної форми, офіційно зареєстрованих безробітних та отримувачів деяких доходів. Зокрема пенсій, стипендій, допомог при народженні, допомог особам з інвалідністю, допомог на догляд за особою з інвалідністю. І до цього переліку доходів додають допомогу малозабезпеченій сім’ї, яку отримала особа, що втратила працездатність.
Також субсидію надаватимуть і в тому разі, якщо дохід відсутній, недостатній, за людину не сплачено ЄСВ чи вона була понад 60 днів за кордоном, але заявник одноосібно виховує дитину у віці до шести років чи дитину з інвалідністю.
Нерухомість. Відмова при виплаті субсидія передбачена у тому випадку, якщо у власності когось із сім’ї є більше ніж одне житло. Не враховують те, яке належить на правах спільної чи сумісної власності, непридатне внаслідок війни, отримане дитиною-сиротою, дитиною, позбавленої батьківського піклування за рахунок бюджетів, розташоване у сільській місцевості чи на ТОТ. Також є виключення із прив’язкою до передачі житла у спадщину, і його коригують.
До змін йшлося взагалі про житло, на яке оформлено спадщину за умови, що його не здають в оренду. Тепер тільки у тому випадку, якщо житло у спадщину отримав пенсіонер, який вийшов на пенсію за віком у 60 років. Та, як і раніше, за умови, що житло не здають в оренду.
Розрахунок субсидії та верифікація
Зараз субсидію надають на усіх членів сім’ї, які у житлі зареєстровані або задекларовані, а якщо це орендарі чи ВПО – які фактично у ньому проживають. На них розраховують соціальні норми житла та враховують їхні доходи. Але тепер не братимуть до уваги доходи членів сім’ї, які живуть за кордоном понад 60 днів.
Для того, щоб визначити дохід сім’ї, статус її членів, про деякі дані ПФУ може подавати запити. Зокрема, щодо сплати ЄСВ отримувати їх з власного реєстру, щодо доходів взагалі звертатися до податкової, щодо перетину кордону – до прикордонної служби, щодо наявності авто та документів, які посвідчують особу – до МВС, щодо складу сім’ї – до органів місцевого самоврядування, про забезпечення житлом та структури плати за ЖКП – до управителів та комунальників. Тепер буде можливість перевіряти й студентів, бо ПФУ додають право подавати запити до Міністерства освіти та науки.
Для перевірки даних ПФУ має доступ і до реєстрів. До переліку входять реєстри речових прав на нерухомість, пошкодженого майна, актів цивільного стану, боржників, юросіб, ФОПів та громадських формувань. Тепер до нього додадуть також реєстр ВПО, банк даних з проблем з інвалідності та реєстр отримувачів пільг.
Верифікація до змін у Порядку згадується один раз – у назві закону про верифікацію та моніторинг держвиплат. У ньому передбачений, а порядком закріплений, обмін між Мінфіном та ПФО інформацією про:
- витрати домогосподарств. Операція когось із членів родини на суму понад 50 тис. грн протягом останнього року – підстава відмовити у субсидії. Йдеться зокрема про придбання цінних паперів, нерухомості, ТЗ, віртуальних активів, будматеріалів;
- купівлю валюти. Придбання іноземної кимось із сім’ї за останній рік на загальну суму понад 50 тис. грн – привід відмовити у субсидії.
Саме у цій взаємодії все лишається без змін. Але тепер про верифікацію згадали з іншого ракурсу. ПФУ вже буде сповіщати Мінфін про суму простроченої понад три місяці заборгованості за комуналку. Взагалі ж за новою постановою інформацією про субсидіантів ПФУ має ділитися із Мінфіном щомісяця.
Припинення субсидії
Зараз є кілька випадків, коли вже призначену субсидію припиняють виплачувати. Це відбувається, наприклад, тоді, коли боржник не виконує умови за договором про реструктуризацію боргу за ЖКП, виявлено, що у заяві про субсидію вказані недостовірні дані. Але головне те, чого зараз у переліку підстав для припинення виплати досі не було, а тепер буде, а саме:
- поява ТЗ: одного, який випущено менше п’яти років тому, чи двох та більше, якщо один випущений менше 15 років тому;
- здійснення великої покупки на суму понад 50 тис. грн;
- придбання валюти на суму понад 50 тис. грн;
- поява більше ніж одного житлового приміщення;
- наявність депозиту або облігацій внутрішньої державної позики на суму понад 100 тис. грн.
Нагадаємо, що раніше "Ми - Україна" розповідав про те, як зміняться умови сплати податків, отримання доплат, трудових відносин після завершення карантину.