В Міністерстві розвитку громад сповістили, що за програмою компенсації за пошкоджене внаслідок війни житло "єВідновлення" українці отримали перший мільярд гривень. Узгоджений урядом порядок виплат діє тільки з кінця квітня. За цей час він тричі зазнавав змін, і в середині вересня відбудуться чергові, суттєві. "Ми – Україна" розбирався, до чого треба готуватися українцям, які подають заяви про виплати.
Які вимоги до пошкодженого житла та власника?
За діючими умовами власники житла можуть претендувати на компенсацію, якщо будинок чи квартиру пошкоджено через війну після 24 лютого 2022 р. та об'єкт не знаходиться в зоні бойових дій і на тимчасово окупованих територіях. Але є й деталізація вимог, і подавати заяву можна, якщо пошкоджені:
- одноквартирні будинки: відокремлені садибного типу, зблоковані з окремими квартирами, котеджі, підвищеної комфортності, садибного типу, садові. Щодо них зміни не вносять;
- квартири або житлові приміщення в багатоквартирних будинках. Зараз прописано, що розглядають в тому разі, якщо не пошкоджені місця загального користування. З середини вересня, якщо місця загального користування були пошкоджені, але в подальшому відремонтовані. Якщо досі пошкоджені, тоді це було і буде підставою, щоб відмовити у компенсації.
За дійсними умовами неможна отримати компенсацію, якщо житло було пошкоджене, але власники вже провели ремонт за власний кошт. Вона передбачається саме на ремонтні роботи, які ще не було проведено, крім протиаварійних та невідкладних консерваційних робіт.
Але з середини вересня власники пошкоджених та відремонтованих квартир та будинків також зможуть розраховувати на виплати. З 15 вересня компенсація можлива у двох формах:
- щоб придбати будпродукцію і провести ремонт самостійно або замовивши необхідні роботи та послуги:
- щоб придбати будпродукцію та ремонт, які оплачені власним коштом повністю або частково. Якщо ремонт провели частково, подати треба буде одну заяву на відшкодування витрат за вже проведений і другу – на компенсацію для подальшого.
Варто нагадати, що заяву можна подавати тільки в тому разі, якщо об'єкт є і в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна, і в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно. Тут позиція незмінна. Про те, як саме внести нерухомість до реєстру речових прав, "Ми – Україна" вже розповідав.
Щодо отримувачів допомоги умови зараз є жорсткими – на неї може розраховувати тільки фізособа, яка досягла 18-річного віку та є власником або співвласником об'єкта. Тепер дописують умови у тому разі, якщо недієздатна, обмежено дієздатна особа чи особа у віці до 18 років є:
- власником об'єкта. Отримувачем компенсації може бути законний представник;
- співвласником об'єкта. Отримувачем може бути один з дієздатних співвласників за згодою від законного представника.
У цих випадках заяву на компенсацію можна подати тільки у паперовій формі, а не через "Дію".
За умовами "єВідновлення", на компенсацію деякі категорії мають пріоритетне право. Це, зокрема, УБД, мобілізовані, особи з інвалідністю першої та другої груп, багатодітні, батьки-вихователі, прийомні батьки, патронатні вихователі, діти-сироти а діти позбавлені піклування, опікуни чи піклувальники. Але не враховані особливості у тому випадку, коли особи з пріоритетним правом є не тільки власниками, а й співвласниками.
З середини вересня наявність пріоритетного права буде визначатися щодо того співвласника, який подасть заяву. Якщо заяву подасть законний представник, відштовхуватися будуть від наявності пріоритетного управа у власника.
Після змін з'являється умова, яку треба виконати заявнику, подаючись на компенсацію чи відшкодування. Якщо робити це через "Дію", то треба буде згенерувати у ній витяг з системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості". Тобто зробити електронну довідку про наявність чи відсутність судимості. Нагадаємо, що судимість за кримінальні злочини проти основ нацбезпеки (розділ І Кримінального кодексу, статті 109-114-2) позбавляє права на компенсацію.
Якими будуть обсяги компенсації?
Наприкінці квітня Кабмін ухвалив максимальний розмір компенсації в сумі до 500 тис. грн. Але вже в середині травня планку знизили до 200 тис. грн.
З 15 вересня суму переглядають та роблять диференціацію в залежності від категорії ремонту:
- ремонт категорії А – розрахована сума компенсації до 200 тис. грн;
- ремонт категорії Б – розрахована сума компенсації від 200 тис. до 350 тис. грн (квартири), від 200 тис. до 500 тис. грн (будинки).
Щодо того, як саме визначати суму зміни також є, хоча стандартні кроки зберігаються:
- комісія перевіряє в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна, чи є комісійне обстеження житла. Якщо немає, організовує його;
- за даними акту чи звіту комісійного обстеження визначає обсяг пошкоджень;
- проводить огляд. І тут є доповнення, якого раніше не було: огляд в присутності власника/одного зі співвласників або їх представника;
- якщо, подаючи заяву, фото пошкоджень людина не надавала, фотофіксацію проводить комісія;
- комісія заповнює чек-лист, тобто перелік та вартість робіт, які затверджені урядом. Зміни у ньому також відбулися, про що розповімо нижче.
Отже, комісія визначає суму компенсації, і, в залежності від неї, ремонт підпадає або під категорію А, або під категорію Б. Тут вже отримувачів чекають зміни і щодо обсягів зарахування, і щодо строків використання призначеної виплати. Зараз передбачають, що кошти на ремонт треба витратити протягом року і не передбачено, що їх надають частинами. З 15 вересня умови такі:
- ремонт категорії А, тобто компенсація до 200 тис. грн. Таку суму виплачуватимуть одним платежем. Витратити її треба протягом 12 місяців;
- ремонт категорії Б, тобто від 200 тис. до 350 тис. грн (квартири), від 200 тис. до 500 тис. грн (будинки). Таку суму виплачуватимуть двома траншами: 70% після затвердження рішення та 30% після проміжного етапу робіт. Всю призначену суму треба використати протягом 18 місяців.
Для компенсації заявники мають оформлювати спецрахунки (картка "єВідновлення) в банках-партнерах. Зараз таких дванадцять: "Приват", А банк, monobank, sense bank, ПУМБ, "Райффайзен", Восток Банк, "Ощад", Акордбанк, "Кліринговий дім", sportbank, izibank.
Зміни у чек-листі
Чек-лист, тобто прайс на перелік робіт, в Кабміні трохи виправили. Існуючі позиції із нинішніми цінами скоригували так:
- дах або покрівля. Чомусь від початку у чек-листі уряд наче зациклився на певних видах покрівельних матеріалів – хвилястому шифері та металочерепиці. Тепер там стали більш поблажливими, і вже розглядають можливість використовувати ще й бітумну черепицю, профільований лист;
- фасади. Зараз 128,05 грн за квадратний метр передбачені, щоб відновити фарбування без урахування утеплювача. Буде також і без урахування штукатурки;
- перекриття. Зараз пошкоджені ганки та сходи у чек-листі відсутні, але роботи щодо їх відновлення додадуть із тією ж вартістю, що й з відновлення залізобетонного та монолітного перекриття – 1 589,42 грн за квадратний метр;
- стеля. Внутрішнє опорядження передбачатиме каркаси (підвісні стелі), панелі, підвісні профілі та каркаси, гіпсокартонні листи та елементи, гіпсові плити та панелі, а не тільки фарбування, як зараз. Щоправда вартість та сама – 1149,86 за квадратний метр.
До чек-листа також додали нові види робіт:
- прочищення: вентиляція та димоходи (разом із ревізією) – 26 грн за погонний метр, внутрішня каналізація – 77 грн за погонний метр;
- фундаменти, цоколі, вимощення. Відновлення захисного шару фундаменту – 3368 грн за кожен пошкоджений квадратний метр. Відновлення гідроізоляції оцінили у 557 грн за 1 кв. м, а улаштування горизонтальної на цоколі – у 2714 грн за погонний метр. Вимощення з асфальтобетону – 1108 грн, а з бетону – 756 грн за квадратний метр;
- обробка антисептиком. У два шири, ззовні та всередині – 49 грн за квадратний метр.
Як звітувати про ремонт?
Зараз є, та лишається чинною вимога до отримувача компенсації через 15 днів після закінчення ремонту сповістити про це. Якщо є технічна можливість – через "Дію", якщо немає, у паперовій формі через адміністратора ЦНАПУ, посадову особу органу соцзахисту або нотаріуса. Саме через них подаються і заяви на компенсацію у паперовій формі.
Але прописують вимогу й щодо проміжного звіту. Це стосуватиметься тих, кому призначать виплату на ремонт категорії Б, гроші на який надаватимуть двома траншами. Після того, як на ремонт витратять перший, а на це відводять 12 місяців, треба подати повідомлення із фотофіксацією. Також через 15 днів після завершення робіт через "Дію" або у паперовій формі.
Якщо не сповістити про завершення ремонту, комісія проведе обов'язкову верифікацію. Тобто буде огляд, перевірятимуть відповідність проведених робіт та придбаних будматеріалів тим, які зазначені у чек-листі. За результатами комісія складе акт.
Таку обов'язкову верифікацію проведуть через 12 місяців після зарахування грошей (ремонт категорії А) чи через 18 місяців (ремонт категорії Б).
Крім обов'язкової верифікації, є ще й вибіркова. Коли ремонт завершується, отримувач про це звітує, дані вносять до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. За місяць назбирається певна кількість повідомлень, і наступного місяця комісія має провести верифікацію мінімум 5% від таких заяв. Але такі умови зараз. З середини вересня запровадять інші, і перевірятимуть не менше:
- 5% від заяв на ремонт категорії А;
- 10% від заяв на ремонт категорії Б.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про те, які саме дрібні монети та старі банкноти треба обміняти до кінця вересня і де це зробити.