Знеструмлення Запорізької АЕС, яке сталося у ніч на 2 грудня, здатне спровокувати припинення розсіювання тепла від ядерного палива, через що міг статися викид радіації в навколишнє середовище. На цьому в ефірі "Ми-Україна" наголосив в. о. голови Держатомрегулювання Олег Коріков.
Він нагадав, що станція попри окупацію знаходиться в експлуатації і всі її шість енергоблоків завантажені ядерним паливом.
"У будь-якому випадку це небезпечно, оскільки виділяється залишкове тепло, яке необхідно відводити у навколишнє середовище. Для цього цілий комплекс обладнання та систем спроєктований і має експлуатуватися та обслуговуватися належним чином. Цього зараз не відбувається. Наведу приклад: кожен енергоблок зараз виділяє теплову енергію в обсязі приблизно 700 кВт. Цю енергію потрібно розсіювати, якщо тепло не відводити температура зросте і може відбутися пошкодження ядерного палива з вірогідним викидом радіації в навколишнє середовище", - пояснив Коріков.
Фахівець підкреслив, що для відведення вказаних обсягів тепла застосовується насосне обладнання, яке перекачує воду. Це устаткування має електричний привід, тому вкрай важливо підтримувати електричну напругу на АЕС, щоб воно працювало.
Нагадаємо, в "Енергоатомі" заявили, що блекаути на ЗАЕС є кроком до ядерної радіаційної аварії, яка свого часу сталася на Фукусімі. Від моменту захоплення станції окупантами вона пережила вже вісім повних знеструмлень.
Як писав "Ми-Україна" раніше, експерти МАГАТЕ передають Україні важливі дані щодо ситуації на окупованій ЗАЕС. Окрім того їх присутність на об'єкті стримує російських окупантів від певних небезпечних дій.