Співробітники Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки не мають права перевіряти документи та затримувати чоловіків на вулиці. На цьому наголосив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
За його словами, перевіряти документи у населення можуть лише уповноважені органи, зокрема Національна поліція, Державна прикордонна служба та Національна гвардія. У ТЦК таких повноважень немає, наголосив омбудсмен.
"ТЦК - це є військові підрозділи. Згідно з нашою Конституцією, військові підрозділи не можуть брати участь в обмеженні прав громадян України, навіть якщо юридично у нас введений воєнний статус. Це пряма норма нашої Конституції... У нас є органи, які перевіряють документи громадян України, - це Національна поліція в першу чергу, Державна прикордонна служба, Національна гвардія. Але точно не військові", - заявив Дмитро Лубінець.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Цифровізація армії: яким буде реєстр призовників та військовозобовʼязаних згідно нового закону
Також він додав, що в Офіс омбудсмена неодноразово зверталися громадяни через порушення співробітниками ТЦК їхніх прав. Найчастіше серед таких звернень - невідповідність мандатів ТЦК.
"Це коли вони вимагають перевіряти документи, забирають документи й фізично затримують громадян України. У них таких прав немає", - наголосив Уповноважений Верховної Ради з прав людини.
Крім того він заявив про недопустимість застосування фізичної сили працівниками ТЦК до громадян та викрадення людей. Щодо останнього, то за словами Лубінця, таких випадків було небагато, проте їх все ж фіксували.
Як повідомляли "Ми-Україна", правоохоронні органи завершили розслідування справи щодо військових тернопільського військкомату, які в жовтні 2023 року побили чоловіків у приміщенні ТЦК. Результати розслідування передані до суду.