"Авіаційна коаліція": все, що відомо про допомогу Україні в отриманні винищувачів F-16

Прем’єр-міністр Британії Ріші Сунак та глава уряду Нідерландів Марк Рютте працюють над створенням "міжнародної коаліції винищувачів" для України. Лідери домовились про співпрацю в питанні зміцнення ВПС ЗСУ, “від навчання до закупівлі літаків F-16". Про наближення нашої держави до отримання цих винищувачів казав і президент Володимир Зеленський після зустрічі з британським прем’єром. Які країни вже виявили бажання допомогти нашій державі отримати американські F-16 — у матеріалі “Ми-Україна”.

Чого очікують в Україні від “авіаційної коаліції”

Фото з відкритих джерел

Судячи з останніх заяв, саме на F-16 зараз робиться основний акцент у питанні західних літаків для ЗСУ. Мова йде про десятки бортів, які планують сформувати у кілька ескадрилій.

Так, радник міністра оборони України Юрій Сак заявив, що Україна сподівається отримати від партнерів близько 40-50 сучасних винищувачів F-16. Це дасть змогу сформувати три-чотири ескадрильї для захисту українського неба.

У виданні також зазначають, що хоча Британія, Італія, Франція та Німеччина не можуть запропонувати F-16, Сак упевнений, що "вони мають важливий голос у міжнародній коаліції". Ці країни можуть "заохочували" таких союзників, як США та Туреччина, адже ці країни мають змогу передати Україні винищувачі.

Сак пояснив, що тема авіації стала гострішою після того, як рашисти почали активно використовувати керовані плануючі бомби. Наразі Україна немає засобів для протидії літаким-носіям цих снарядів.

"Якщо порівняти з тим, що було три місяці тому, коли ми ще боролися за танки, то сьогодні всі говорять про коаліцію винищувачів — це дуже обнадійливий сигнал. Ми розуміємо, що наша протиповітряна оборона не буде повною без винищувачів, F-16", — резюмував військовий.

Яка позиція союзників щодо F-16

Фото з відкритих джерел

Велика Британія

Судячи з останніх заяв, Британія готова проявити лідерство в питання передачі F-16 Україні. Попри те, що Королівські ВПС мають на озброєнні літаки Typhoon та F-35, Лондон планує докласти значних зусиль у формуванні “коаліції винищувачів”.

Про це свідчать як заяви британського прем’єр-міністра Сунака, так і президента України Володимира Зеленського. Їхня зустніч відбулася 15 травня, після чого український лідер повідомив, що наша держава наближається до отримання F-16.

"Учора ще ми домовились у Великій Британії з Ріші, паном премʼєр-міністром, що працюватимемо над коаліцією винищувачів – тренування, літаки, результати. Учора ж це підтримав пан президент Франції Макрон, а сьогодні підтримав пан премʼєр-міністр Нідерландів Марк Рютте. Хороший початок коаліції! Дякую всім”, – йдеться у зверненні глави держави.

Отже, наразі відомо про три країни, які підтримують надання Україні західних винищувачів. Позицію Нідерландів згодом підтвердив Ріші Сунак. Його пресслужба зазначила, що Лондон і Амстердам працюватимуть над тим, щоб забезпечити Україну літаками, підтримуючи все, “від навчання до закупівлі F16”.

Попри те, що Британія не має у розпорядженні F-16, саме в цій країні відбуватиметься навчання українських асів. Про це йдеться у заяві британського уряду.

Зокрема наводяться слова Сунака, що найближчим часом розпочнеться навчання українських пілотів на винищувачах F-16. Програма навчання українських пілотів – частина британських зусиль у цьому напрямі.

"Цього літа ми розпочнемо початкову льотну фазу для груп українських пілотів, які пройдуть базову підготовку" — сказав Сунак. За його словами, буде задіяна програма британських пілотів, щоб дати українцям навички, за допомогою яких вони зможуть використовувати різні типи літаків.

"Це навчання йде пліч-о-пліч із зусиллями Великої Британії по роботі з іншими країнами з надання винищувачів F16 - кращих для України винищувачів", — зазначив прем'єр-міністр.

Нідерланди

Нідерланди ще у січні зробили важливу заяву щодо F-16. Голова МЗС країни Вопке Гукстра повідомив, що Амстердам розгляне можливість постачання цих винищувачів, якщо Київ про це попросить. Він також наголосив, що в Нідерландів немає жодних табу щодо передачі F-16. Відповідно, залишається отримати дозвіл США.

Також приєднанню Нідерландів до “коаліції” передували заяви Марка Рютте щодо розгляду можливості передання Україні F-16. Про перемовини щодо цього з Британією, Данією та США нібердандський прем’єр говорив під час інтерв’ю Reuters.

"Ми активно обговорюємо з Данією, Британією й деякими іншими сторонами в Європі, а також із США F-16", — сказав Рютте. Він також зауважив, що необхідна згода між усіма партнерами, як це було з постачанням танків Leopard.

Сполучені Штати

Щодо США, то тут не все так однозначно. У квітні координатор стратегічної комунікації Ради з національної безпеки США Джон Кірбі заявив, що Вашингтон  не розглядає передачу Україні F-16 найближчим часом.

"Ви чули, як президент Байден говорив, що це (передача Україні F-16 - ред.) поки не розглядається. Те, на чому ми зараз зосереджені, це можливості, які, за словами самих українців, їм справді потрібні протягом найближчих тижнів та місяців", — наголосив Кірбі.

Водночас Україна послідовно наголошує на необхідності отримання цих винищувачів. Так, 13 травня Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у розмові з держсекретарем США Ентоні Блінкеном заявив, що Україні потрібні F-16.

"Я розмовляв з Ентоні Блінкеном щодо координації наступних постачань зброї, нашої співпраці з глобальним Півднем та створення Спеціального трибуналу. Я звернув пильну увагу на важливість надання Україні F-16 і кроки, необхідні для початку підготовки українських пілотів", — написав дипломат.

Відповідь Блінкена була в цілому оптимістичною, але без конкретики. Держсекретар наголосив на незмінній підтримці України.

"Чудово поговорити сьогодні з моїм другом Дмитром Кулебою про те, як Сполучені Штати можуть продовжувати підтримувати військові зусилля України. США готові підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно", — запевнив Блінкен.

У Пентагоні теж не називають конкретних дат, однак запевняють, що ЗСУ обов’язково отримають західні винищувачі IV покоління. Водночас йдеться про те, що передача Україні F-16 може зайняти близько 18 місяців.

На думку міністра оборони США Ллойда Остіна, зараз варто зосередитись на зміцненні української ППО й передачі ЗСУ ракет і бронетехніки. Про це глава Пентагону заявив під час слухань у комітеті з питань збройних сил Сенату США.

"Стосовно F16: якщо таке рішення буде ухвалено, то, аби передати їх знадобиться близько 18 місяців. Але це не допоможе ЗСУ в поточній фазі бойових дій. Чи можуть українці отримати такі спроможності колись у майбутньому? Ми всі вважаємо, що так", - сказав Остін.

Німеччина і Польща

Оскільки США поки що не дають згоди на постачання F-16 Україні, наша дипломатія веде переговори з основними союзниками Вашингтона в Європі. Однією з таких країн є Німеччина. 10 травня голова МЗС України Дмитро Кулеба в інтерв'ю Bild закликав Берлін взяти "активну роль" у створенні коаліції держав та переконати Сполучені Штати надати Україні винищувачі F-16.

"Німеччині пощастило, тому що F-16 - це не Leopard, це не німецька технологія. На відміну від випадку з Leopard, Німеччина не є тією, хто натискає "зелену кнопку". Це Сполучені Штати. Тож ми очікуємо від Німеччини активної ролі у створенні коаліції держав. Хто переконає Сполучені Штати натиснути зелену кнопку?" — сказав Кулеба.

Він зауважив, що Німеччина може зробити значний внесок у питанні надання Україні винищувачів, додавши, що "не варто недооцінювати якість німецької дипломатії".

"Справа не в кількості літаків, а в їх якості... На ринку є різні типи винищувачів, але за всіма оцінками F-16 є найкращим. Тому зосередьмося на F-16", — підсумував він.

Наразі офіційна позиція Берліна не є чіткою. Спочатку канцлер Олаф Шольц виключив постачання Україні винищувачів, але згодом сказав, що питання потребує дискусій. Очевидно, що мались на увазі передусім дискусії всередині НАТО.

Схожої думки дотримуються і в Польщі. Однак у Варшаві відчувається більша готовність передати Україні F-16. Зокрема, польський прем'єр-міністр Матеуш Моравецький сказав, що питання буде погоджуватися з країнами Альянсу, тобто Польща готова діяти в повній координації з союзниками.

Згодом польський президент Анджей Дуда заявив, що його країна готова й надалі передавати Україні винищувачі МіГ-29, однак не готова віддати F-16, оскільки їх у країни не так багато.

"Ми маємо відносно дуже невелику кількість літаків F-16. Ми готові підтримати процес підготовки українських пілотів – я обговорював це з прем'єр-міністром, міністром національної оборони деякий час тому. Але та кількість літаків F-16, яка у нас є, не дозволяє нам сьогодні говорити про те, щоб передати Україні якусь частину з них", — сказав Дуда.

Франція

У Франції тема передання F-16 Україні не є предметом гострих дискусій, адже передача нашій державі бойових літаків ніколи не була під забороною. Окрім заяви Зеленського щодо підтримки Парижем створення коаліції винищувачів” відома також позиція Еммануеля Макрона.

Французький президент запевнив, що тема літаків не є табуйована. Він додав, що рішення буде ухвалюватися за умови, що техніка не буде використовуватися для ударів по території Росії, а також не послабить армію Франції.

Згодом відбулася зустріч Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та начальника Генштабу Франції Тьєрі Бюркара. Однією з тем переговорів були й F-16.

"Ознайомив із ситуацією на фронті. Детально зупинився на потребі України в артилерійських снарядах та інших боєприпасах, засобах протиповітряної оборони та винищувачах F-16", – написав Залужний.

Бельгія

17 травня стало відомо що Брюссель також готовий допомогти Україні з американськими винищувачами. Щоправда, лише з навчанням наших пілотів, принаймні поки що.

Як пишуть бельгійськ видання DeMorgen, F-16 були темою, яку обговорював президент Зеленський з прем'єрами Бельгії Александром Де Кроо та Нідерландів Марком Рютте.

“Під час саміту в Гаазі на початку цього місяця питання F-16 також обговорювалося під час зустрічі президента України Володимира Зеленського з прем’єр-міністром. Бельгія не може постачати літаки, але може навчати пілотів”, — йдеться у ЗМІ.

Бельгійські ВПС літають на F-16 з кінця 1970-х років, тому мають величезний досвід роботи з винищувачами. Тож навчання у пілотів цієї країни може бути дуже корисним для українців.

Зазначається, що Бельгія не може поставити F-16 в Україну, бо всі літаки використовуються для захисту власної країни, а також Люксембургу, Нідерландів і Балтії.

Коли сформується “коаліція винищувачів” для України

Фото з відкритих джерел

Попри неоднозначну позицію деяких союзників в Україні впевнені, що створення “коаліції винищувачів” є лише справою часу. Так, глава МЗС України Дмитро Кулеба переконаний, що "авіаційна коаліція" для надання Україні західних винищувачів сформується цього року.  

Він зазначив, що деякі країни заявили про готовність починати тренування українських пілотів на західних винищувачах, а також є країни які готові надати бойові літаки у складі "авіаційної коаліції".

"Авіаційна коаліція сформується цього року. А коли конкретно західні літаки з нашими пілотами контролюватимуть українське небо, це потребує додаткової відповіді. Але, коли сформується коаліція, все відбуватиметься дуже швидко", – запевнив дипломат в ефірі телемарафону “Єдині новини”.

Кулеба нагадав, що для того, аби країни ЄС прийшли до рішення про надання танків Leopard, Британія першою оголосила про надання Україні повноцінних важких танків Challenger-2, Франція оголосила першою про надання легких колісних танків.

"Зараз ця танкова матриця повторюється на авіаційній матриці. Знову Франція та Британія ухвалюють перші рішення, які спонукають і ведуть до ухвалення основного рішення. Це все частина одного зусилля, яке ми докладаємо і (яке) обов'язково дасть результат", – сказав міністр.

Отже, маємо наступну ситуацію: Британія та Нідерланди очолять “авіаційну коаліцію”, у якій також будуть Франція, Бельгія. Також ймовірне залучення Польщі, Німеччини та інших країн-членів НАТО. З огляду на заяви голови української дипломатії, процес формування “коаліції” ми будемо спостерігати протягом наступних семи місяців.

Нагадаємо,  військовий експерт Сергій Грабський пояснив значення F-16 у контрнаступі Збройних Сил України.

Головне