Науковцям вдалось довести, що червень-серпень 2023 року стали найспекотнішим літнім періодом за останні щонайменше 2000 років. Їх дослідження ґрунтується на порівнянні з метеоданими давніх часів та аналізі кілець дерев на дев'яти ділянках північної півкулі, пише Reuters.
"Якщо подивитися на довгу історію, то ви побачите, наскільки драматичним було недавнє глобальне потепління", - наголосив співавтор свіжого дослідження кліматолог з Університету Йоганна Гутенберга Ян Еспер.
Його команда встановила, що у 2023 році температура повітря влітку на територіях, що знаходяться між 30 і 90 градусами північної широти сягнула на 2,07 ℃ більше за середні доіндустріальні показники.
"Судячи з даних річних кілець, літні місяці 2023 року у середньому були на 2,2 ℃ тепліше, ніж розрахункова середня температура у період із 1 по 1890 рік", - йдеться у матеріалі.
Як відомо, Європейська служба з питань змін клімату Copernicus раніше заявляла, що літо 2023 року "ймовірно" стало найжаркішим за останні 100 000 років. Експер відповів, що порівняння у настільки великому часовому проміжку є неможливим, навіть за умови використання найсучасніших методів дослідження.
"У нас немає таких даних. Це було перебільшення", - зауважив науковець.
Інше дослідження підрахувало, що з 1990 по 2019 рік було зафіксоване 150 000 смертей у 43 країнах світу, пов'язаних і спекою. Якщо брати до уваги чисельність населення, то лідером за смертністю є Європа - у середньому 655 смертей, пов'язаних із спекою, щорічно на 10 млн жителів.
Як писав "Ми-Україна" раніше, у травні 2024 року Мексику накрила небачена досі спека, температурні рекорди були зафіксовані одразу в 10 містах країна, включно зі столичним Мехіко. Погодні умови поставили на межу всю енергетичну систему держави.