Нацбанк України призупинив цикл зниження облікової ставки після її суттєвого зменшення з 25% до 15% у 2023 році. Чим зумовлене таке рішення регулятора в інтерв'ю "Ми-Україна" пояснив голова НБУ Андрій Пишний.
"Рішення НБУ залишити облікову ставку на рівні 15% повністю вписується в наші попередні комунікації, а головне - відповідає нашому ключовому мандату - забезпечити цінову та курсову стабільність. Облікова ставка, коли ми її встановлюємо в першу чергу направлена в майбутнє. Наш прогноз передбачає, що інфляція в 2024 році дещо пришвидшиться і для того, щоб тримати її у відповідному контрольованому цільовому діапазоні, який є безпечним для розвитку української економіки, ми вирішили залишити облікову ставку на рівні 15%. Однак ми бачимо, яким чином наша монетарна політика вже сьогодні впливає на стан економічних процесів і розуміємо, що саме це показник є оптимальним", - розповів він.
Голова НБУ додав, що регулятор може знизити облікову ставку в другому півріччі. Це станеться у разі, якщо базовий сценарій макропрогнозу на 2024 рік, який передбачає отримання близько 37 млрд доларів міжнародної допомоги, справдиться. За цієї умови рівень облікової ставки буде знижений на один відсотковий пункт.
У макропрогнозі НБУ на 2024-2026 роки передбачається, що інфляція на кінець поточного року прискориться до 8,6%, але вже у 2025 році сповільниться до 5,8%, а у 2026 - до 5%. Регулятор прогнозує зростання ВВП України у 2024 році на 3,6%,а у 2025-2026 роках - до 4–6% на рік.
Як писав "Ми-Україна" раніше, Національний банк України розглядає можливість обмежити некритичний імпорт додатковим оподаткуванням.