Хто і як допомагає росії обходити міжнародні санкції, якої зброї критично не вистачає ворогу на фронті, чи таки передала КНДР росії балістичні ракети і найголовніше - які перспективи закінчення війни в цьому році? Про це все в ексклюзивному інтерв'ю каналу "Ми-Україна" розповів керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Олексійович Буданов.
Кирило Олексійовичу, дякую, що погодилися з нами зустрітися. Рада вас бачити!
- Вітаю вас!
росія зараз намагається активно підняти свій ВПК, активно працюють в кілька змін. Хто допомагає і як обійти їм обмеження? Ми вже знаємо, що багато є і західних елементів.
- В російській федерації працює державна програма, її називають "паралельний імпорт". Треба визнати, вона досить ефективно працює. "Паралельний імпорт" - це на законодавчому рівні узаконена контрабанда. Так, комплектуючі ідуть з багатьох країн, не тільки, як там всі думають зі Сходу, багато чого йде із Заходу. На жаль повністю припинити доступ росіян до іноземних комплектуючих так ніхто і не зміг.
Що активно вони зараз виготовляють? І чи перекривають витрати?
- Ні, такі витрати, які йдуть в цій війні - жодна з країн не може перекрити повністю. Витрачається набагато більше, ніж виготовляється.
А чого їм там критично не вистачає?
- Те саме, що і у нас - боєприпаси. Це номер один потреба.
155 калібр?
- Ну у них це 152, 122 і ракети до "Ураганів", "Смерчів", "Градів", зрештою. Якщо градівські ракети - це нормально бачити на фронті, то пуски "Ураганів" - це рідкість, "Смерчі" взагалі - це щось там неймовірне вже відбувається. Хоча, на початку, як росія, так і до речі, ми досить активно використовували цю зброю.
Зараз готується черговий візит Путіна до КНДР. Як ви думаєте, про що будуть домовлятися, про яку зброю, які поставки?
- Про збільшення обсягів постачання зброї у російську федерацію, перш за все. Ну і поглиблення відносин. Поглиблення відносин, думаю вас тут мало цікавить, там багато чого йде про співпрацю щодо ракетних технологій. росія думає, що передати певні ракетні технології КНДР - це нормально, що є це їхнє бачення. КНДР за ці технології, зрозуміло, буде робити дуже багато чого, людський ресурс там серйозний. Оборонні спроможності, на жаль, неспівставні з російською федерацією, вони можуть працювати і працюють набагато ефективніше, у них більше, ніж у росіян. Тому збільшення постачання, перш за все артилерійського озброєння, воно точно буде.
Тільки артилерійського?
- Ракетно-артилерійського.
Ви сказали людей багато, тобто може бути таке, що…
- Людей багато на промислових підприємствах. Це не ті об’єми, що у росії. Вони там пишаються, "ми там підняли ВПК" - це ніщо в порівнянні з об’ємами колишнього Радянського Союзу. А от КНДР, як це не прикро визнавати, вона може таким похизуватися.
І я так розумію вчасно подавати, якщо багато людей.
- Так, там байдуже. Людей вистачає і підприємствах абсолютно... Давайте так, там зброя не надто ультрамодернова, але об’єми, які вони можуть робити, вони досить такі серйозні.
Наскільки хороша і точна зброя?
- Це зброя колишнього сторіччя, по факту, але снаряд, він прилетить. Він може прилетіти з невеликим відхиленням, але він прилетить. Ті, хто каже, що воно погане, що вони дають зі складів те, що там лежить по 20-30 років - це ніяк не впливає, на жаль. Треба це теж визнавати.
Тобто у 2024 році, знаєте, у нас кожен рік повномасштабної є якісь нові виклики, тоді "шахеди" були з Ірану, цей рік буде викликом зброєю з КНДР?
- Озброєння, боєприпаси з КНДР почалися ще у 2023 році. Я не думаю, що щось нове ми з вами зможемо побачити.
Чи буде цей рік роком бавовни знову в Криму?
- Бавовна вже не зупиняється уже більше року. Слухайте, те, що її буде більше, теж правда. Тому що наша промисловість теж нарощує оберти. Плюс Міністертво стратегічної галузі промисловості значно наростило виробництво.
Кримський міст цього року палатиме?
- Ну, я сподіваюся. Палати йому нема чого, йому треба закінчувати своє існування.
Цього року може закінчити?
- Я хочу в це вірити.
Багато хто боїться, в плані знищення Кримського моста, бо це таке дітище путіна, бо це буде приводом використання тактичної або...
- Це ми з вами знову повертаємося у 2022 рік.
Ну так говорять. Ваші оцінки, чи готовий він змиритися з втратою Кримського моста?
- Що значить, чи готовий він. Та кого цікавить, на що він готовий чи не готовий. Є об’єктивна реальність. А ви думаєте, якщо у нього спитати, чи готовий він був би 24 лютого 2022 року, що прийдеться воювати кілька років, ну цілком зрозуміло, що він би сказав: "Та ну, ви що?" Але є об'єктивна реальність, неприємні речі, на жаль, теж стаються для обох сторін. Тому нема чого тут драматизувати цю ситуацію. Те, що це буде болісно, ймовірно. Сказати, що це трагедія і там припадок прихопить - це неправда.
Минулого року, в інтерв’ю нашим колегам, в жовтні, на питання, які перспективи закінчення війни, ви сказали, що картина більш-менш для вас буде зрозуміла на початку нового року, кінець січня. Чи вимальовується картина зараз?
- Ще ні. Ближче до весни. Зараз, я можу вам сказати, зараз триває наступальна операція російської федерації, вона почалася в листопаді 2023 року. Станом на зараз, вже 2,5 місяці, як вона йде. Результати самі бачите. Сказати, що для них вони якісь великі, точно, це буде неправда. На жаль для нас, що все ж таки, певне просування в полях у них є і біля Авдіївки те, що сталося. Але це не те, на що вони розраховували. Вони хотіли, якомога швидше вийти на бар’єрний рубіж по річці Чорний Жеребець - це по Харківській області і вийти на адмінкордони Донецької і Луганської області. Як ви самі розумієте, навіть близько до цього нічого нема. Але їх наступ ще продовжується, десь на початку весни він вичерпається вже повністю.
Цей рік, як би ви охарактеризували, яким він буде для нас у воєнному плані?
- Це питання слід адресувати Генеральному штабу. Я ж відповідаю за противника.
Як розвиватимуться події тоді, противник що буде планувати?
- Це як за правилами будь-якої, як то кажуть, гри: ти робиш хід, противник робить хід. Зараз хід противника, він закінчиться, і я думаю, почнеться наш.
Кириле Олексійовичу, дякую вам за відповіді і дякуємо, що погодилия зустрітися з нами.