День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу: що треба знати

День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу: що треба знати

Україна 18 травня відзначає День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Ця дата щорічно нагадує нам про страшну трагедію, що спіткала кримських татар у 1944 році, коли радянський режим здійснив масову депортацію цілого народу з його історичної Батьківщини - Кримського півострова.

Редакція "Ми - Україна" зібрала усе, що слід знати про цю трагедію.

Злочин 1944 року

18-20 травня 1944 року понад 200 000 кримських татар були насильно вивезені з Криму до Узбекистану, Казахстану та інших віддалених регіонів СРСР. В перші місяці після депортації, загинуло від 27% татар . Ця жорстока акція стала кульмінацією століть дискримінації та переслідувань, яким зазнав кримськотатарський народ.

В ешелонах смерті, в місцях спецпоселень загинули тисячі безневинних людей. Знищено цілі родини. Багато хто помер від голоду, хвороб та нелюдських умов життя.

Внаслідок депортації загинуло майже 50% депортованих татар, серед яких половина - це були діти до 18 років.

Сталін прагнув стерти будь-які сліди існування кримських татар, заборонивши використання їхнього етноніма. Протягом більш ніж 40 років у переписах населення СРСР згадки про кримських татар були заборонені.

Офіційною причиною депортації кримських татар 1944 року було звинувачення всього кримськотатарського народу у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни.

Депортація кримських татар стала однією з найчорніших сторінок в історії України. Це був акт геноциду, спрямований на знищення цілого народу, його культури та ідентичності.

Повернення кримських татар на Батьківщину

Після десятків років депортації кримські татари почали повертатися на свою історичну Батьківщину в кінці 1980-х років. Цей процес був складним і супроводжувався багатьма проблемами, але з часом кримські татари змогли відновити своє життя в Криму.

Події 2014 року

У 2014 році росія незаконно анексувала Кримський півострів. Це стало черговим ударом для кримських татар, які знову опинилися під окупацією.

Вже 10 років кримські татари стикаються з численними порушеннями прав людини з боку окупаційної влади:

  • Дискримінація;
  • Переслідування;
  • Утиски свободи слова;
  • Обмеження доступу до освіти та культури;
  • Політичні репресії.


Попри всі труднощі, кримські татари продовжують боротися за свої права та за повернення Криму Україні.

Боремося за правду

Україна офіційно визнала депортацію кримських татар геноцидом у 2015 році. Україні борються за те, щоб правда про цей злочин стала відомою світові, а винні у ньому понесли покарання.

Цього дня громадяни нашої країни знову закликають міжнародну спільноту не визнавати незаконну анексію Криму росією та підтримати право кримськотатарського народу на самовизначення.

Як повідомляли “Ми-Україна” раніше, у Чорному та Азовському морях станом на 18 травня російських ворожих кораблів не зафіксовано.

Головне