32 роки тому був ухвалений закон про Збройні Сили України. За два роки потому парламентською постановою 6 грудня було визначено, як День Збройних Сил України. "Ми – Україна" розповідає про найважливіші факти та цифри, які цивільним треба знати про ЗСУ.
Яка структура ЗСУ?
Згідно із законом про національну безпеку, Збройні Сили України, разом із законними військовими формуваннями, правоохоронними та розвідувальними органами, органами спецпризначення з правоохоронними функціями, є силами оборони України.
Структура ЗСУ:
- Генштаб;
- Командування об'єднаних сил ЗСУ;
- Види ЗСУ: Сухопутні війська (Танкові, Механізовані, Ракетні та артилерія, Війська повітряної оборони, Армійська авіація, Спецвійська), Повітряні Сили, Військово-Морські Сили;
- Окремі роди сил ЗСУ: Сили спеціальних операцій, Сили тероборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили;
- Окремі роди військ ЗСУ: Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки;
- Органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, навчальні підрозділи вишів, установи та організації, які до видів та родів військ ЗСУ не належать.
Верховним головнокомандувачем ЗСУ є президент. В особливий період він здійснює керівництво через Ставку, а робочим органом Ставки є Генштаб. За міністром оборони – військово-політичне та адміністративне керівництво ЗСУ. За головнокомандувачем, що єнайвищою військовою посадою у ЗСУ - безпосереднє військове керівництво ЗСУ.
Армійські звання ЗСУ
Рядовий склад:
- рекрут;
- солдат;
- старший солдат.
Молодший сержантський склад:
- молодший сержант;
- сержант;
- старший сержант;
- головний сержант;
- штаб-сержант.
Вищий сержантський склад:
- майстер-сержант;
- старший майстер-сержант;
- головний майстер-сержант.
Молодший офіцерський склад:
- молодший лейтенант;
- лейтенант;
- старший лейтенант;
- капітан.
Старший офіцерський склад:
- майор;
- підполковник;
- полковник.
Вищий офіцерський склад:
- бригадний генерал;
- генерал-майор;
- генерал-лейтенант;
- генерал.
Звання ВМС ЗСУ:
Рядовий склад:
- рекрут;
- матрос;
- старший матрос.
Молодший старшинський склад:
- старшина 2 статті;
- старшина 1 статті.
Старший сержантський склад:
- головний старшина;
- головний корабельний старшина;
- штаб-старшина.
Вищий старшинський склад:
- майстер-старшина;
- старший майстер-старшина;
- головний майстер-старшина.
Молодший офіцерський склад:
- молодший лейтенант;
- лейтенант;
- старший лейтенант;
- капітан-лейтенант.
Старший офіцерський склад:
- капітан третього рангу;
- капітан другого рангу;
- капітан першого рангу.
Вищий офіцерський склад:
- коммодор;
- контрадмірал;
- віцеадмірал;
- адмірал.
Підрозділи Сухопутних військ:
- бригада: 1000-8000 осіб;
- полк: 3-5 батальйонів, 900-1500 осіб;
- батальйон (дивізіон): кілька рот, 400-800 осіб у батальні, 150-650 осіб у артилерійському дивізіоні;
- рота (батарея): кілька взводів, 80-250 осіб;
- взвод: 2-4 відділення, 15-45 осіб;
- відділення: 3-15 осіб на чолі із сержантом чи старшиною, екіпаж танка чи літака, обслуга артилерійської одиниці.
Соціологічні опитування вказують на високий рівень довіри населення до ЗСУ. Згідно із проведеним восени цього року Центром Разумкова, повністю довіряють Збройним Силам 93% українців. Рік тому показник був 92,5%. У 2021 р., перед повномасштабним вторгненням, повністю довіряли ЗСУ 68,3% українців.
Чисельність та державні витрати
У 1991 р. із проголошенням незалежності Україна отримала три загальновійськові та дві танкові армії, армії ракетну та ППО, армійський корпус, кораблі Чорноморського флоту та ядерний арсенал. У 1991 р. чисельність ЗСУ перевищувала 800 тис. осіб.
Вже в середині 90-х кількість військових стала вдвічі меншою, а у 2005 р становила вже 180 тис. осіб. І це буле не останнє скорочення, бо у 2011 р., 2012 р., 2013 р. чисельність продовжувала зменшуватися: 144 тис., 139 тис. та 125 тис. осіб відповідно.
Російська агресія у 2014 р. змусила переглянути підходи: чисельність ЗСУ зросла до 200 тис. осіб і наступного разу її збільшення відбулося у 2021 році, до 246 тис станом на лютий того року. Після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 р. та оголошення мобілізації кількість військовослужбовців у ЗСУ зросла вже у рази. У липні 2022 р. міністр оборони Олексій Резніков казав, що мобілізовані до 700 тис. осіб.
Нині жінок у складі ЗСУ – понад 62 тис. З них 18,5 тис. – цивільний персонал та 43,5 тис – військовослужбовиці. Майже 13,5 тис. жінок-військовослужбовиць мають статус УБД. Керівні посади обіймають 5,1 тис. жінок.
Державні витрати на сектор безпеки та оборони зростають щороку з 2014 р. та у 2023 р. перевищили трильйон гривень. До російської агресії, яка відбулась майже десять років тому, на ЗСУ йшло близько 2% ВВП за часів президентства Леоніда Кравчука та першої каденції Леоніда Кучми, трохи більше 1% ВВП за другої каденції Леоніда Кучми та президентства Віктора Ющенка та менше 1% за керування Віктора Януковича.
Проте у бюджетних видатках на сектор безпеки та оборони ЗСУ належить тільки частка. На забезпечення діяльності ЗСУ витрачали:
- 2014 р. – 11,7 млрд грн;
- 2015 р. – 37 млрд грн;
- 2016 р. – 46,5 млрд грн;
- 2017 р. – 52,4 млрд грн;
- 2018 р. – 59,8 млрд грн;
- 2019 р. – 81,6 млрд грн;
- 2020 р. – 89,4 млрд грн;
- 2021 р. – 93,5 млрд грн;
- 2022 р. – 664,5 млрд грн;
- 2023 р. – 1,056 трлн грн;
- 2024 р. – 882,8 млрд грн.
Global Firepower 2023, рейтинг військової потужності, ставить українську армію на 15 позицію серед 145 світових держав та на другу позицію у регіоні. Ця оцінка є суперечливою, оскільки ведеться одним блогером та не завжди використовує актуальні дані. Проте GFP є популярним та цитованим.
Ключові якості української армії, які відзначають у рейтингу: західноцентрична модернізація, військова підтримка Заходу та зростаюча сила дронів. Обладнання, за оцінками GFP, на 34% є сучасним, а решта – часів холодної війни.
Оцінка ЗСУ після повномасштабного вторгнення
"Цю війну ведуть дві дуже різні армії, які використовують дуже різні стратегії. Після того, як у 2016 році взяла на себе зобов’язання провести масову реформу, українська армія вступила у війну, яка дуже відрізняється від тієї, з якою росія та очолювані росією сепаратисти зіткнулися у 2014–15 роках. Збройні сили України мали доктрину, лідерство, підготовку, культуру та моральний дух, необхідні для ефективного застосування загальновійськових маневрів у великих масштабах".
Джон Спенсер, голова відділу в Інституті сучасної війни, Ліам Коллінз, доктор філософії, директор-засновник Інституту сучасної війни
"З точки зору військових успіхів, те, що українці змогли вдарити по російських військових об’єктах у глибокому тилу, знищуючи літаки та гелікоптери. Те, що, по суті, не маючи флоту, вони змогли перекинути Чорноморський флот РФ до Новоросійська, що дозволило розблокувати Чорноморський зерновий коридор… Це велике досягнення".
Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО
"На мій погляд, українці на даний момент є чи не найкращою армією у світі. Це навіть не ймовірно, вони найкраща армія в світі. Вони найдосвідченіші у сучасній війні, вони продемонстрували це за останні місяці. Ми всі можемо багато чому навчитися у них".
Мік Раян, австралійський генерал у відставці
"Чоловіки та жінки української армії ще раз доводять нам в НАТО, наскільки ми їх недооцінили. В першу чергу істеблішмент сумнівався в їхній здатності захистити свою націю від початкового російського вторгнення. Дуже багато держав чекали, щоб побачити, куди подме вітер. Групові мислителі зі своїми комп’ютерами та "російським досвідом" підрахували, що вони зможуть протриматися лише кілька тижнів.
Доведено, що вони неправі, вони переключили свій песимізм на контрнаступ. Але вони не зуміли зрозуміти важливість людського фактору. Вони не змогли помітити в українців той самий дух, який був у нас у 1939 році. Вони не пригадали цитату Алана Тюрінга про те, що "іноді саме ті люди, про яких ніхто це не може уявити, роблять те, що ніхто не може собі уявити". Вони не зрозуміли, що на війні найдорожчим товаром є надія".
Бен Воллес, колишній міністр оборони Великої Британії
"Звісно, Україна переможе. Думаю, люди неправильно розуміють, що таке контрнаступ. Це не тільки те, що ми бачимо на землі – бої в окопах і на мінних полях. Це лише сухопутний компонент значно більшого, дуже витонченого контрнаступу, який НАТО називає багатозонним. Це те, що робить Україна: повітря, земля, море, кібернетика, інформація, спецназ. Усе це робиться, інтегрується таким чином, що дає Україні ініціативу, а також чинить величезний тиск на російський Генштаб".
Бен Ходжес, колишній командувач сил США у Європі, генерал у відставці.
"Велика, непередбачувана річ полягає в тому, що українці показали, що вони можуть набагато більше, ніж ми очікували. І я думаю, що це та точка, до якої ми повинні продовжувати наполягати. Якщо вони загалом можуть зробити більше, ніж ми очікуємо, тоді ми повинні спробувати знайти способи допомогти їм".
Тімоті Снайдер, письменник та історик, професор Єльського університету.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, як роботодавці мають вести військовий облік та в які терміни і кому щодо нього треба звітувати.