До Дня Святого Миколая за новоюліанським календарем, тобто до 6 грудня, в Києві на Софійській площі встановлять головну ялинку країни. Відомо, що вона буде прикрашена гербом, оформлення буде патріотичним, а ярмарки та святкові заходи не плануються. "Ми – Україна" згадує, як виглядали головні ялинки країни протягом останніх 20 років і чим вони вирізнялися.
2004-2005
Помаранчева революція тільки-но завершилася і оздоблення святкової локації взимку після першого Майдану було політично збалансованим. 26 грудня 2004 року відбувся повторний другий тур президентських виборів та визначився переможець – Віктор Ющенко. І на Майдані Незалежності панували два передвиборчі кольори двох кандидатів: сама ялинка – у блакитних вогниках, але помаранчевими були прикраси навколо.
2005-2006
Оздоблення головної ялинки країни тієї зими за тематикою можна назвати еклектичним. Прикраси були і національними – українські ляльки, і традиційними – сніжинки та подарунки, і релігійними – різдвяні зірки.
2006-2007
Тодішня зима відкрила геометричний цикл у декоруванні головної ялинки країни. Чотири роки поспіль її прикрашали однотипними гірляндами у формі різнокольорових ромбів.
2007-2008
Відрізнити зображення протягом чотирьох Нових років можуть хіба що найприскіпливіші спостерігачі.
2008-2009
Проте цей період святкової одноманітності можна пояснити кризою, яка спіткала світ та країну у 2008 році і тривала до 2010 року.
2009-2010
Оздоблення ялинок взимку 2008-2009 та 2009-2010 відрізняється від двох попередніх років хіба що більш яскравими сніжинками. І остання ялинка "ромбового" періоду завдала нетривалий піар-тренд, бо знизу була прикрашена рекламою.
2010-2011
Ілюмінація на ній востаннє була з ромбами.Після геометричного, настав провокаційний період новорічного оздоблення головної локації країни на Майдані. Ялинка того року стала найбільш брендованою за всі часи незалежності і щодо спосорування свят ніхто сумнів не мав.
2011-2012
Конус 40 метрів заввишки, з лінійною різнокольоровою ілюмінацією, а не конструкція у формі дерева – такою була тогорічна ялинка. Про те, чи була вона красивою, можна сперечатися. Але вона точно була найвеселішою за всі часи незалежності та стала основою безлічі мемів.
Через свій химерний вигляд була вона і найбільш обговорюваною: журналісти прискіпливо почали шукати спонсора цього дивацтва. І те, що половину вартості, близько 400 тис. грн, було сплачено з міського бюджету не у всіх викликало захват.
2012-2013
Через скарги киян, концептуальну конусну споруду вдруге вирішили не встановлювати. Ялинку 2012-2012 можна охарактеризувати як традиційно-казкову, наче з мультфільму. Її прикрасили світлодіодними іграшками, а на верхівку встановили зірку з ефектом 3D. В разі схвалення мешканцями міста у спонсора її збиралися придбати, проте наступного нового року змінилося усе.
2013-2014
30 листопада 2013 р., наче задля встановлення ялинки, "Беркут" жорстоко розігнав учасників Євромайдану під Монументом Незалежності. Звісно бажання її встановити було лише приводом, хоча після розгону комунальники й розпочали бурхливу діяльність. Проте основу, яку почали монтувати, на "йолку" перетворити не дали, і вже 1 грудня учасники Революції Гідності прикрасили її на свій смак.
2014-2015
Головна локація вже була не на Майдані, бо вважалася там недоречною, а на Софійській площі. Вперше її там встановлювали у 1954 році, тому вибір не був випадковим. Окрім адреси, змінився й підхід до оформлення. Він став не просто новорічним, а різдвяно-новорічним. Столиці дерево подарував мер Івано-Франківська, його прикрасили 3 тис. іграшок, з яких найпримітнішими були білі фігурки янголів.
2015-2016
Ялиця, а не ялинка, до Києва знову прибула з Франківщини. Прикраси обрали дуже затишні – у вигляді пряничних фігурок та скибок апельсинів. Локація стала широкою, і охопила окрім Софійської, ще й Михайлівську площу.
2016-2017
3 км гірлянд, 42 тисячі ліхтариків прикрасили 26-метрову ялинку з Франківщини. Того року оформлення стилізували під яворівські забавки із розписом "вербівкою". Іграшки були з дерева, зроблені народними майстрами.
2017-2018
Тієї зими 91-річна та 30-метрова ялинка прибула з Карпат. Проте дорогою потрапила у ДТП і під час цього постраждала. Дерево "нарощували", і до Дня Святого Миколая привели до ладу. Не надто прикметні золоті кульки та скромні іграшки у вигляді будиночків компенсувала ілюмінація. Щодня колір ялинки змінювався, а в день відкриття на 31 грудня вона підсвічувалася усіма кольорами.
2018-2019
Стиль північного сяйва, таким був задум святкової локації. Софійську площу прикрасили ілюмінованими стовбчиками із стилізованими спалахами зверху. Живу ялинку підсвічували гірлянди з холодним світлом.
2019-2020
Одразу і "Лускунчик", і українське козацтво були темами того святкового циклу. Герої казки та історії були зображені на основі ялинки, а прикрашали її затишні червоні шари, іграшки, стилізовані під святкові льодяники. Від неї також розходилася ілюмінація у формі зірки.
2020-2021
Тематикою локації того року обрали "казковий ліс", тому прикрасили ялинку грибочками, жолудями, білочками, шишками, совами. Проте запам'яталася дуже вдала і приваблива концепція не тим, що у святковій зоні було, а тим, чого не було. На верхівці ялинки мав бути казковий капелюх, який символізував оберіг лісу. І оформлення презентували як таке, що вперше зроблене саме для дітей.
Ялинка знову стала приводом для мемів. В більшості випадків із відсилкою до сортувального капелюха з книг та фільмів про Гаррі Поттера.
Думки дітей ніхто не питав, а от через верхівку образились дорослі. На вимогу представників церков капелюх замінили на традиційну різдвяну зірку.
2021-2022
Червоно-золоті іграшки, гірлянди теплого кольору на ялинці, ілюмінація навколо із величезними кульками забезпечили чи не найяскравіше оформлення за усі часи. Концепцією була "Різдвяна диво-ніч", і біля ялинки розмістився скульптурний вертеп. Догодити наче вдалося усім. Але наступного року про розвиток ідеї вже не йшлося.
2022-2023
Повномасштабне вторгнення, війна, безліч жертв, постійні обстріли, блекаути взагалі поставили під сумнів доцільність різдвяно-новорічної локації. Звісно, про ярмарки вже не було й мови, проте ялинку на Софійській все ж встановили. Гірлянди енергозберігаючі, від генератора, іграшки у формі білих голубів та жовто-блакитних кульок. Минулого року не було ані урочистого відкриття на День Святого Миколая, ані різдвяної зірки на верхівці.
У 2023 році підхід до локації той самий. Як попередив мер Віталій Кличко, прикрашатимуть ялинку з дотриманням режиму енергозбереження, коштом меценатів, а не міста, без масових заходів та розваг.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про дати зимових свят у 2023-2024 за новоюліанським та юліанським календарем і про традиції десятьох найвизначніших з них.